15+ metų patirtis
15+ metų patirtis
Gamyba nuo 5 d.d.
Gamyba nuo 5 d.d.
10 metų garantija
10 metų garantija

Kodėl rasoja ir apšąla langai?

Aprasojęs langas

Kiekvienas esame susidūrę su aprasojusių langų reiškiniu, o kitaip – kondensacija. Kodėl taip nutinka? Aplink mus esančiame ore kaupiasi plika akimi nematomi, mikroskopiniai vandens lašeliai. Tai – drėgmė. Šaltame ore drėgmės yra mažiau nei šiltame, todėl jam pradėjus vėsti, pasiekiama tam tikra temperatūra, kuomet drėgmė virsta vandeniu ir lašelių pavidalu kaupiasi ant visų šaltų paviršių, tame tarpe ir ant langų stiklų, jų perimetru aplink stiklajuostes. Drėgmė gali kauptis ant bet kokios medžiagos langų: plastikinių, medinių ir aliuminių. Iš pirmo žvilgsnio kondensacija atrodo nepavojingas fizikinis reiškinys, tačiau jeigu drėgmė namuose kaupiasi nuolatos, ji gali sukelti nemalonių padarinių pradedant sugadintais daiktais ir baigiant pelėsiu. Pastarasis – tai sveikatai itin pavojingas kvėpavimo ligų sukėlėjas. 

Žemiau išskirsime dažniausius kondensacijos atvejus ir patarimus, kaip išvengti drėgmės ir nepageidaujamo stiklų rasojimo patalpose.

Kodėl langai rasoja iš vidaus?

Rasojimą iš vidaus dažniausiai pastebime atšalus orams ir prasidėjus šildymo sezonui. Pasitaiko, kad drėgmė kaupiasi tiek ant naujų, tiek ir ant senų langų. Plastikiniai langai rasojimo arba kondensacijos nesukelia. Ją iš esmės lemia per didelis drėgmės lygis patalpose. 

Drėgmės lygis patalpose kyla:

  • po maudynių duše; 
  • gaminant maistą; 
  • džiūstant drabužiams; 
  • sportuojant – fizinio aktyvumo metu kūnas į aplinką išskiria daugiau drėgmės;
  • jei patalpose yra daugiau žmonių, dėl jų iškvepiamos drėgmės kiekio.

Kondensatas susidaro ne tik dėl perteklinės drėgmės patalpose ar aktyvių mūsų veiksmų. Tai gali būti susiję ir su buto ar namo ventiliacinėmis sistemomis bei statybinėmis medžiagomis. Paradoksalu, tačiau seni, orui pralaidūs langai gali rasoti mažiau nei nauji. Taip nutinka dėl to, kad per juos labiau ventiliuojasi patalpos ir pasišalina drėgmė. Tuo tarpu vietoje senų sumontuoti nauji langai gali žymiai labiau rasoti, jeigu namai bus visiškai nevėdinami. Jei drėgmė kaupiasi ant langų rėmų, tai gali rodyti, jog jų šilumos perdavimo koeficientas neatitinka normų. Tokius langus reikėtų keisti naujais. Žemiau esantys punktai padės išsiaiškinti, kodėl rasoja langai ir ką tokiu atveju daryti: 

  • prastai įrengta ventiliacijos sistema arba blogai vėdinamos patalpos; 
  • neoptimaliai šildomos patalpos arba prastai įrengta šildymo sistema; 
  • pastato konstrukcijos, suprojektuotos ne pagal statybos reglamentus, tad sezonui pasikeitus neišgaruoja šaltuoju metų laiku jose susikaupusi drėgmė;
  • didesnis nei leistinas drėgmės kiekis statybinėse konstrukcijų medžiagose;
  • langų ir durų šilumos perdavimo koeficientai neatitinka minimalių normų;
  • langai labiau rasoja už žaliuzių ar tankių užuolaidų, nes jos sulaiko drėgną orą, todėl neturėdamas galimybių cirkuliuoti jis atvėsta ir kaupiasi ant šaltų paviršių;
  • gausi augalija kambaryje išskiria ir sulaiko drėgmę ant įvairių paviršių. 

Langų apšalimo priežastys

Dar didesnė problema nei rasojimas nutinka tuomet, kai langai apšąla. Tuomet suprastėja matomumas, į namo patalpas patenka mažai dienos šviesos, o tirpstant šerkšnui, ant virtuvių ar kitų kambarių palangių susidaro balos. Tai paaiškinti nesunku: susidariusi drėgmė ima šalti, kai temperatūra nukrinta žemiau 0°. Tai – perteklinės drėgmės ir žemos temperatūros pasekmė. 

Iliustracija, kaip kondensacija formuojasi viduje, perimetru aplink stiklajuostes, kur yra šalčiausios lango zonos:

Aprasojusio lango iš kambario pusės iliustracija
Kondensacija aplink stiklajuostes iš kambario pusės

Kondensacija (rasojimas) stiklo pakete 

Esame girdėję, kad plastikiniai langai gali turėti dviejų ar net trijų stiklų paketus, kurie dėl tarp jų esančio argono dujomis pripildyto hermetiško tarpo viduje nerasoja. Tačiau kartais vidinis kondensatas susidaro dėl pažeisto stiklo sandarumo, kai į jį patenka drėgmė. Kas tai lemia? 

  • stiklo paketo pažeidimai netyčinio ar tyčinio smūgio bei montavimo metu;
  • nekokybiškai pagamintas stiklo paketas;
  • natūralus stiklo paketo nusidėvėjimas – laikui bėgant bet kokio tipo paketai gali išsihermetinti. 

Šiuolaikiniai naujos kartos langai gaminami naudojant moderniausią techniką ir sandarumą užtikrinančias medžiagas. Taip pat stiklus skiriantys stiklo paketo rėmeliai pripildyti drėgmę absorbuojančiomis granulėmis, kurios papildomai užtikrina idealiai sausą vidinį tarpą tarp stiklų. Tad jeigu nauji jūsų langai rasoja stiklo paketo viduje, tai gali nutikti dėl nekokybiško gaminio arba dėl to, jog jis buvo pažeistas mechaniškai. Tai gali lemti ir natūralus nusidėvėjimas, jeigu nuo lango pagaminimo praėjo daugiau nei 5 metai. Spręsti šias problemas reikėtų susisiekus su langus pardavusios įmonės garantinio aptarnavimo specialistais ir pakeisti stiklo paketą nauju.

Kodėl langai rasoja iš lauko?

Dažniausiai rudens ir pavasario rytais, kai oro drėgmė itin didelė, galima išvysti aprasojusią lango išorę.  Dažniausiai tai pasitaiko ten, kur prie pastatų auga medžiai ar kitokia augmenija. Rasojimas iš lauko pusės atsiranda susidarius dideliems temperatūrų svyravimams, kuomet šilta lauko drėgmė kaupiasi ant šalto stiklo paviršiaus. Rasojimas įsidienojus dingsta, tačiau pats rasojimo faktas – tai natūralus fizikinis reiškinys, daugelio traktuojamas kaip nekokybiškų langų požymis. Tačiau ant išorės stiklų susidariusi kondensacija rodo labai aukštą energinį langų efektyvumą: šiluma pastato viduje taip efektyviai sulaikoma, jog neįšyla išorinis stiklo paviršius ir dėl žemesnės pastarojo temperatūros ant jo kaupiasi šilta drėgmė.

Rasojimo problemą efektyviai sprendžia inovatyvi ant išorinio stiklo naudojama VIEWCLEAR® stiklų danga. Ją galima pasirinkti ir mūsų e. parduotuvėje, užsakant papildomus parametrus produkto puslapiuose. Jos privalumai: 

  • užtikrina maksimalų lango skaidrumą ir šviesos pralaidumą; 
  • dėl šios technologijos langai išlieka švarūs ilgiau, nes dulkės neprilimpa prie drėgno stiklo paviršiaus kondensavimosi metu.

Rasojimas ant lauko pusės stiklo paviršių gali atsirasti daugiau kaip 100 dienų per metus, o rasojimą minantis stiklas gali šį reiškinį sumažinti iki kelių kartų per metus (iki 75 procentų)*.

Lauko rasojimo iliustracija: iš lauko pusės rasojimas-kondensatas susidaro stiklo paketo centre:

Kondensacijos iliustracija lauko pusėje
Kondensacija centrinėje stiklo dalyje

*Kai trijų stiklų (dviejų kamerų) paketai, priklausomai nuo vietinės temperatūros ir drėgmės lygio: https://www.saint-gobain-glass.co.uk/sites/saint-gobain-building-glass.com/files/2018-01/19_1481030203_1.pdf;  https://www.saint-gobain-glass.pl/sites/saint-gobain-building-glass.com/files/documentPdf/Viewclear_EN.pdf 

Kaip išvengti rasojimo?

Trumpalaikės ir ilgalaikės langų rasojimą patalpose lemiančios priežastys didžiąja dalimi priklauso nuo mūsų pačių veiksmų arba pastatų įrengimo. Tad susidūrus su lango rasojimu viduje ir atradus priežastį, galima sureguliuoti drėgmės lygį patalpose ir taip išvengti kondensacijos pasekmių.

Drėgmės kaupimosi patalpoje profilaktikai reikalingos kelios taisyklės: 

  • Reguliariai vėdinti patalpas ir užtikrinti gerą ventiliaciją, kad drėgmė pasišalintų iš patalpų. Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos: https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/gyvenamuju-patalpu-vedinimo-ypatumai-esant-saltiems-orams
  • Pagal Lietuvos higienos normas, santykinė oro drėgmė šaltuoju metų laiku – 35-60%, tad pastebint nuolatinį langų rasojimą, rekomenduotina palaikyti mažesnę ribinę vertę. Esant dideliam drėgmės lygiui, naudoti drėgmės surinktuvus.
  • Gaminant maistą visuomet naudoti garų surinktuvą ir jį palikti veikiantį ilgėliau, pabaigus gaminti.
  • Vonios patalpose įsirengti ventiliaciją, ją taip pat palikti ilgėliau, kad efektyviau pasišalintų drėgmė.
  • Nedengti langų užuolaidomis ar žaliuzėmis – tai padės pakelti temperatūrą langų zonose;
  • Įsitikinti, ar palangės virš patalpų šildymo prietaisų ne per gilios. Esant per gilioms palangėms, šiltas oras prastai kyla į viršų ir nepakankamai sušildo orą langų zonoje.
  • Palaikyti pakankamą šilumą patalpose, neuždaryti durų, leisti šiltam orui cirkuliuoti per visa būstą. 
  • Tolygiai paskirstyti namie esančius augalus, jų neperlaistyti.
  • Įsitikinti, kad patalpose sumontuoti energiškai efektyvūs langai, senus langus pakeisti naujais. Jie efektyviau sulaikys šilumą viduje, sumažės šilumos nuostoliai, oras aplink juos bus šiltesnis, ant jų kaupsis mažiau drėgmės.
Nerandate tinkamo atsakymo?
Susisiekite su mumis ir mes atsakysime į visus rūpimus klausimus.