Kokie langai geriausi?
Renovuojant butą ar statant naują būstą, visi susiduria su klausimu, kokius langus ir kokias duris rinktis?
Rinkoje gausu ir plastikinius (PVC), ir medinius, ir aliuminio langus siūlančių įmonių. Negana to, visi kaip susitarę tvirtina, kad tik jų gaminami produktai geriausi, patvariausi ir kokybiškiausi. Mūsų misija – padėti jums pasirinkti ir patiems apsispręsti, kokios geriausios durys ar langai tiks būtent jūsų butui ar namui, atsižvelgiant į žemiau nurodytus akcentus.
Šiek tiek teorijos
Langai ir durys – tai šiluminės varžos požiūriu silpniausia pastato dalis. Remiantis įvairiais šaltiniais, per juos galima netekti nuo 25 iki 50 % šilumos, ypač tuomet, jei angose sumontuoti labai seni mediniai langai be šiuolaikinių stiklo paketų. Energinio naudingumo aspektu šilumos laidumas yra vienas svarbiausių lango parametrų. Bendras produkto šilumos laidumo koeficientas skaičiuojamas pagal formulę įvertinus:
- rėmo (arba profilių sistemos) šilumos laidumo koeficientą (Uf);
- stiklo paketo šilumos laidumo koeficientą (Ug);
- stiklo paketo rėmelio šilumos laidumo koeficientą (Ψg);
- rėmo ir stiklo paketo užimamą plotą (A) ir stiklo paketo rėmelio perimetrą (L) produkte.
Uw = Ug x Ag + Uf x Af + ψg x Lg |
Aw |
Bendras produkto šilumos laidumo koeficientas Uw. Jį sudaro profilio (Uf), stiklo paketo (Ug) ir rėmelio stiklo pakete šiluminės vertės. Čia taip pat svarbus stiklų kiekis, šiluminius parametrus gerinančios selektyvinės dangos ir stiklo pakete tarp stiklų esančių dujų tipas. Oro tarpai tarp stiklų dažniausiai užpildomi argono dujomis.
Rėmelis stiklo pakete. Šaltas aliuminio rėmelis dėl medžiagos fizikinių savybių yra laidesnis šilumai, todėl turi kiek prastesnes šilumines savybes, tad stiklo paketo perimetru susidarys didesnis šalčio tiltas. Tai gali sąlygoti didesnį rasojimą, ledo susidarymą ir šilumos nuostolius. Pagamintas iš šilumai nelaidaus plastiko, šiltas rėmelis šalčio tiltą sumažina iki minimumo, pagerina bendrąjį gaminio šilumos perdavimo koeficientą ir sumažina rasojimą stiklo paketo pakraščiuose.
Svarbūs akcentai:
- Kuo mažesnis šilumos laidumo koeficientas, tuo geresnė termoizoliacija ir aukštesnis energinis efektyvumas (produktai efektyviau sulaiko šilumą namuose).
- Daugiausia reikšmės produkto energiniam efektyvumui turi didžiausią plotą užimantis stiklo paketas, t.y. jo storis, stiklų kiekis jame, šilumos savybes gerinančios specialios selektyvinės dangos (Low-E), specialios dujos (dažniausiu atveju argono) ir tarp stiklų esantis rėmelis. Tad jei stiklo plotas didesnis ir jame yra daugiau nei du stiklai, o stiklo paketas storesnis, produktas pasižymės aukštu energiniu efektyvumu. Tai reiškia, jog to paties dydžio fiksuoti vitrininiai langai bus šiltesni nei varstomi, nes juose bus mažiau profilio (rėmo).
- Rėmas (arba profilių sistema) – tai nors ir storiausia, tačiau pati šalčiausia lango dalis, įtakojanti bendrą gaminio šilumos laidumo koeficientą o tuo pačiu ir energinį efektyvumą. Priklausomai nuo gaminio gabarito, rėmas su varčia gali sudaryti net 30 % viso lango ploto, tad aukštam gaminio energiniam efektyvumui ypač svarbus profilių sistemos parinkimas. Nedidelės reikšmės šiluminiam laidumui turi armuotės, kurios dažniausiu atveju naudojamos plastiko (PVC) profiliuose – metalas yra laidus šilumai. Dėl tvirtesnės kompozito profilių medžiagos sudėties armuotės dažniausiai nereikalingos, todėl tai kiek pagerina šiluminius parametrus. Profilio gylis: į siaurą, mažo gylio profilį yra ribotos galimybės įdėti storesnį, energiškai efektyvesnį stiklo paketą.
- Nuo 2021 m. išaugo naujai statomiems pastatams keliami reikalavimai. Jų energinio efektyvumo klasė turi būti ne mažesnė nei A++, tad siekiant įsigyti šią klasę atitinkančius langus, jų šilumos laidumo koeficientas (Uw) turi būti ne didesnis nei 0,8 W/m·K.
Energinio naudingumo rodikliai skaičiavimui pagal klases gyvenamiesiems pastatams* | ||
Langai | Durys | |
A++ | 0,8 | 1,2 |
A+ | 0,9 | 1,3 |
A | 1,0 | 1,4 |
B | 1,43) | 1,5 |
C | 1,63) | 1,6 |
* https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/15767120a80711e68987e8320e9a5185/asr
3) Jei gyvenamųjų pastatų suminis langų, stoglangių, švieslangių ir kitų skaidrių atitvarų plotas didesnis už 25 % pastato sienų ploto, visų šių atitvarų (langų, stoglangių, švieslangių ir kitų skaidrių atitvarų) šilumos perdavimo koeficiento U(C,B) vertė turi būti 1,3 W/(m²×K).
- Kokius langus rinktis, ir kiek metų jie tarnaus? Tinkamai prižiūrimi ir teisingai pasirinkti bet kokios medžiagos produktai tarnaus ilgus metus (žr. į palyginamąją lentelę skyriaus pabaigoje). Langų priežiūros skirtumai išryškėja gilinantis į jų atsparumą aplinkos sąlygoms, priežiūros periodiškumą, tam skiriamą laiką ir išlaidas.
Plastikas (PVC)
Privalumai:
- Minimali priežiūra. Nereikia atnaujinti paviršių.
- Kokybiški profiliai negeltonuoja ir yra atsparūs UV spinduliams.
- Padengti UV spinduliams atspariomis dekoratyvinėmis spalvomis-dangomis langai tampa atsparesni mechaniniam poveikiui ir neblunka.
- Ekologija. Kadangi plastikas – tai beveik neyranti, ilgaamžė medžiaga, šiuolaikinėje plastiko profilių gamyboje panaudojamos tiek gamybinės atliekos, tiek ir perdirbti demontuoti plastiko rėmai. Tokiu būdu langai prikeliami naujam gyvenimui, o jų gyvavimo ciklas prailginamas net iki 280 metų*. Iš naujo perdirbti plastikinius langus galima iki 7 kartų. Iš perdirbtų medžiagų pagaminti profiliai bus ir stabilūs, ir kokybiški.
- Švinas kaip stabilizatorius jau seniai nebenaudojamas profilių gamyboje, tad plastiko produktai yra nekenksmingi sveikatai.
- Atsparūs agresyviam aplinkos poveikiui. Plastiko langai nepūva, nepelija, yra atsparūs druskoms ir drėgmei. Plastiko ar kompozito produktus galima drąsiai sandėliuoti net ir drėgnomis sąlygomis.
- Platus dekoratyvinių dangų pasirinkimas profilių paviršiams: galimi grublėti ir medžio tekstūroms artimi paviršiai bei atspalviai. Skirtingų spalvų dangomis gali būti laminuojama tiek vidinė, tiek ir išorinė lango pusės.
- Žemesnė kaina lyginant su kompozitu, medžiu ar aliuminiu.
Trūkumai:
- Mažesnis spalvų pasirinkimas lyginant su medžiu arba aliuminiu.
- Mažesni gabaritai lyginant su kompozitu, medžiu ar aliuminiu, ribotos lenktų formų galimybės.
Egzistuoja nemažai neteisingų nuomonių apie plastiko (PVC) langus, plačiau apie pagrindinius mitus skaitykite „Mitai apie plastiko langus“.
Kompozitas – stiklo pluoštu sustiprintas plastikas
Tobulėjant langų gamybos technologijoms ir didėjant namų šiltinimo reikalavimams, pradėti gaminti metalo armuočių neturintys langai. Kompozito profiliai papildomai sustiprinami stiklo pluoštu. Jie stabilesni, lengvesni ir leidžia pagaminti didesnių gabaritų produktus.
Privalumai:
- Minimali priežiūra. Nereikia atnaujinti paviršių.
- Kokybiški profiliai negeltonuoja ir yra atsparūs UV spinduliams.
- Padengti UV spinduliams atspariomis dekoratyvinėmis spalvomis-dangomis langai tampa atsparesni mechaniniam poveikiui ir neblunka.
- Ekologija, tvarumas. Kompozitas – tai ilgaamžė, atspari medžiaga. Profilių gamyboje panaudojamos tiek gamybinės atliekos, tiek ir perdirbti demontuoti rėmai, todėl naujam gyvenimui prikeliami jau naudoti nebetinkami langai prailginat jų gyvavimo ciklą iki 280 metų**. Iš naujo perdirbti juos galima net iki 7 kartų, ir kiekvieną kartą pagaminti profiliai bus stabilūs bei kokybiški.
- Švinas kaip stabilizatorius jau seniai nebenaudojamas profilių gamyboje, tad produktai yra nekenksmingi sveikatai.
- Atsparūs agresyviam aplinkos poveikiui. Kompozito langai nepūva, nepelija, yra atsparūs druskoms ir drėgmei. Plastiko ar kompozito produktus galima drąsiai sandėliuoti net ir drėgnomis sąlygomis.
- Platus dekoratyvinių dangų pasirinkimas profilių paviršiams: galimi lygūs, grublėti ir medžio tekstūroms labai artimi paviršiai bei atspalviai. Skirtingų spalvų dangomis gali būti laminuojama tiek vidinė, tiek ir išorinė lango pusės.
- Dėl tvirtesnės kompozito profilių medžiagos sudėties armuotės dažniausiu atveju nereikalingos.
- Dėl naudojamo stiklo pluošto RAU–FIPRO® , kuris yra apie 40 % lengvesnis nei plastikas (arba PVC) ir nenaudojamų armuočių galutinis gaminio svoris sumažėja net iki 12 %*. Tai aktualu montuojant gaminius, tad lyginant su plastiku, kompozito langų sistemos svoris sumažės iki 18 kg.
- Dėl itin tvirto kompozito pluošto RAU–FIPRO® technologijos galima pagaminti iki 10 % didesnius langus lyginant su plastikiniais.
- Žemesnė kaina lyginant su medžiu ar aliuminiu.
*Palyginus plastiko ir kompozito 1230 x 1480 mm matmenų varstomus langus su 3 stiklų paketais, gaunamas 8 kg skirtumas: plastiko ALPO sistemos langas sveria 75 kg, kompozito ELBRO langas – 67 kg. Palyginus 4.11 m2 plastiko ir kompozito langus, svorio skirtumas – 18 kg.
**Pagal Produkto Poveikio Aplinkai deklaraciją (EPD – Environmental Product declaration), plastiko langai per vieną ciklą gali gyvuoti iki 40 metų. Juos galima perdirbti iki 7 kartų: 40 x 7 = 280 m. Remiantis kitais tyrimais, PVC langai gali gyvuoti ir iki 75 metų.
Trūkumai:
- mažesnis spalvų pasirinkimas lyginant su medžiu arba aliuminiu;
- mažesni gabaritai lyginant su medžiu ar aliuminiu, ribotos lenktų formų galimybės.
Medis
Privalumai:
- Natūralumas. Šiandieninėje rinkoje vyrauja iš pušies, ąžuolo, maumedžio, raudonosios šorėjos ar kitu egzotinių medžių pagaminti langai.
- Gan platus paviršių padengimo pasirinkimas: langai gali būti dažomi pasirinktomis, dažniausiai RAL paletės spalvomis. Natūralus, permatomas medžio raštas galimas tik viduje, padengiant apsauginiu laku. Išorėje, mediniai langai yra dengiami neskaidriais dažais. Galimos skirtingos spalvos viduje ir lauko pusėje.
- Leidžia taikyti specifinius dizaino sprendimus, lankstytas formas, dekoratyvų paviršiaus frezavimą. Technologiškai gaminami didesnių gabaritų langai lyginant su plastiku ar kompozitu.
Trūkumai:
- Reikalauja žymiai didesnės priežiūros ir investicijų į nuolatinį medinių paviršių perdažymą ir sutepimą. Priklausomai nuo pastato lokacijos ir įmontuotų produktų orientacijos, juos gali reikėti perdažyti bent kartą į metus. Pavyzdžiui, pietiniai jūrinio klimato vietovėse esančių pastatų langai bus kur kas labiau veikiami agresyvios aplinkos: erozinių druskų ir (arba) saulės kaitros. Tad perdažyti medinius langus per jų gyvavimo ciklą reikės bent keletą kartų.
- Dažytus paviršius reikės nuvalyti ir ištepti priežiūros priemonėmis bent kartą per metus, o vidinius lakuotus reikės tepti ir du kartus per metus.
- Dažyti ar lakuoti paviršiai neatsparūs išoriniam aplinkos poveikiui, tad keis spalvą dėl saulės ir drėgmės.
- Mediena yra gan minkšta žaliava, todėl labai jautri mechaniniam poveikiui. Medinių langų montavimo metu reikėtų elgtis itin atsargiai bei sandėliuoti tik sausomis sąlygomis. Tai – įvairiems statybiniams skiediniams ir mišiniams ypač jautri medžiaga.
- Tamsių dangų paviršiai vasaros metu pietų pusėje gali įšilti iki 80°, tad jei langai pagaminti iš spygliuočių medienos, iš jų gali pradėti sunktis sakai.
- Ekologiniu požiūriu, mediniams langams gaminti kertami miškai, o medžių atsodinimas ir jų auginimas užtrunka ilgus metus.
- Kad mediena taptų atspari puvimui, pelijimui ir įvairių vabzdžių graužimui, profiliai yra impregnuojami chemikalais. Tačiau net ir tokiu atveju jie išlieka jautrūs drėgmei ir pelėsiui.
- Mažesni gabaritai lyginant su aliuminiu.
- Mažesnis dangų pasirinkimas lyginant su aliuminiu.
- Didesnė kaina nei plastiko ar kompozito. Renkantis aliuminiu kaustytą langų išorę, jų kaina prilygsta aliuminiui arba priklausomai nuo sistemos pasirinkimo, yra dar didesnė.
Aliuminis
Privalumai:
- Minimali priežiūra. Nereikia atnaujinti paviršių.
- Turi itin plačias galimybes taikant specifinius dizaino ar architektūrinius sprendimus: didžiuliai gabaritai, fasadinės sistemos, išploninti, kuo mažiau matomi profiliai, integruotos išmanaus namo sistemos, langų / durų valdymas išmaniaisiais įrenginiais. Technologiškai galimi didesni gabaritai nei renkantis plastiko, kompozito ar medinius langus.
- Priklauso nedegių medžiagų klasei. Galimi priešgaisriniai, EI30, EI60, EI90, EI120 klases atitinkantys langai ir durys.
- Itin platus paviršių padengimo pasirinkimas: anoduoti paviršiai, miltelinis dažymas pagal pasirinktą spalvą pagal RAL ir NCS paletes, skirtingos spalvos viduje ir išorėje, skirtingi matiškumo ir grublėtumo variantai. Galimos dekoratyvinės paviršių dangos: medžio, akmens ir kitokie struktūriniai paviršiai.
- Aliuminis yra nekenksmingas ir 100 proc. perdirbamas.
Trūkumai:
- Reikia pažymėti, jog itin drėgnose sąlygose ir druskingose jūros regiono vietovėse aliuminio profiliai turi būti specialiai apdoroti ir padengti nuo korozijos apsaugančiomis dangomis. Tai didina galutinę produkto kainą.
- Šalti paviršiai. Aliuminis yra šilumai laidi medžiaga, tad liečiant profilius jausite šaltį. Plastikas, kompozitas ar medis tuo nepasižymi.
- Aukšta kaina.
Plastiko, kompozito, medžio ir aliuminio palyginimas:
Savybės | Plastikas | Kompozitas | Medis | Medis, kaustytas aliuminiu | Aliuminis |
Šiluminiai parametrai | +++ | +++ | +++ | +++ | +++ |
Garso izoliacija | +++ | +++ | +++ | +++ | +++ |
Sandarumas | +++ | +++ | +++ | +++ | +++ |
Ilgaamžiškumas | +++ | +++ | ++ | +++ | +++ |
Tvirtumas, stabilumas | ++ | +++ | +++ | +++ | +++ |
Atsparumas aplinkos poveikiui | +++ | +++ | ++ | ++ | ++ |
Priežiūra | Itin paprasta | Itin paprasta | Reikalauja pastovios priežiūros iš vidaus ir išorės | Reikalauja pastovios priežiūros iš vidaus | Itin paprasta |
Gabaritai | ++ | ++ | +++ | ++ | ++++ |
Dizainas – spalvos, paviršiai, formos | ++ | ++ | +++ | +++ | ++++ |
Produkto gyvavimo periodas, metais, iki* | 40 - 75 ** | 40 - 75 ** | 25 - 75 *** | - | 25-75**** |
Kaina | €€ | €€ | €€€ | €€€€ | €€€€€ |
*Į produkto gyvavimo periodą įtraukiami nusidėvėjusių judančių dalių (apkaustų, vyrių, rankenėlių), tarpinių ir stiklo paketo pakeitimas kas 25m.
**40 m - remiantis „Produkto Poveikio Aplinkai deklaraciją (EPD - Environmental Product declaration)“ 75 m – remiantis tyrimu „Environmental impact analysis PVC. Harry van Ewijk”.
***Priklauso nuo individualių gamintojų naudojamos medienos, gamybos technologijos ir lokacijos, kurioje sumontuoti produktai. Remiantis tyrimu „Environmental impact analysis PVC. Harry van Ewijk”.
****Remiantis tyrimu „Environmental impact analysis PVC. Harry van Ewijk”.
Apibendrinant galima teigti, jog šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti visapusiškai kokybiškus, sandarius, energiškai efektyvius langus bei duris tiek iš plastiko, tiek iš medžio ar aliuminio teisingai pasirinkus jų pagrindinius komponentus: profilio sistemą ir stiklo paketą. Tiek vieni, tiek ir kiti bus visiškai funkcionalūs, o esminiai jų skirtumai išryškės kalbant apie profilių priežiūrą ir kainą. Taigi prieš nusprendžiant, kokie langai, mediniai ar plastikiniai, kompozito ar aliuminio, tiktų jūsų būstui, būtina užduoti šiuos klausimus:
- Kiek laiko ir pinigų reikės investuoti į priežiūrą, įsigijus vienos ar kitos medžiagos produktus? Mažiausiai priežiūros ir jai reikalingų investicijų reikalaus plastiko ar kompozito langai bei durys.
- Ar jums reikalingi specifiniai dizaino ir didelių gabaritų sprendimai? Daugumai atvejų tiks įvairiausius tipus, spalvas ir paviršiaus tekstūras turintys plastiko ar kompozito langai bei durys.
- Ar pageidausite išmaniųjų technologijų integravimo ir priešgaisrinių produktų? Jeigu turite tokią viziją ir jai įgyvendinti reikalingą biudžetą – jums tinkamiausi aliuminio produktai.
- Kokie profiliai ir furnitūra naudojama langų ir durų gamyboje? Langų kokybe ir profilių kilme nepasidomėję bei žemomis kainomis susivilioję žmonės neretai įsigyja itin blogai funkcionuojančius produktus. Jei plastikas bus nekokybiškas, langų spalva pakis itin greitai, balti profiliai pageltonuos, ims trūkinėti jų paviršiai. Tokiais atvejais gali prireikti juos keisti naujais. MYNEST by Aradas e. parduotuvėje langai ir durys gaminami naudojant patikimus, laiko patikrintus „Rehau“ profilius.
- Kiek lėšų planuojate skirti naujiems langams ir durims? Visi specifiniai dizaino sprendimai: išploninti rėmai, nestandartinės paviršių dangos, brangesnės profilių medžiagos (medis, aliuminis), itin dideli gabaritai, lenktos ar kitos nestandartinės formos bei išmanieji sprendimai net keletą kartų padidins užsakymo sąmatą.
Kainų palyginimo pagal profilių medžiagą tos pačios kvadratūros namui ir tiems patiems produktams ieškokite čia: Nuo ko priklauso langų ir durų kaina?
Papildomi patarimai:
Svarbiausi kriterijai renkantis langus
Mūsų produktai: parametrų skirtumai ir palyginimas
Kaip tinkamai išsirinkti langus?
Kaip tinkamai išsirinkti duris?
Kuo skiriasi plastiko ir kompozito langai?
Dekoratyvinės paviršių dangos ir spalvos
Mitai apie plastiko langus
Kaip tinkamai išmatuoti langus ir duris?